Botë

Tre policë vriten në Kentucky derisa po tentonin të arrestonin një të dyshuar për dhunë në familje

Descriptive Text

Tre oficerë policie janë qëlluar për vdekje në shtetin amerikan të Kentuckyt, teksa po përpiqeshin të dorëzonin një urdhër për një burrë të akuzuar për dhunë në familje.

Policia pas të shtënave ka marrë në mbajtje të dyshuarin 49-vjeçar.

Sherifi i qarkut Floyd John Hunt tha se oficerët ishin përballur me “ferr” kur kishin arritur në shtëpinë e burrit.

Katër persona të tjerë u plagosën në vendngjarje në Allen, një qytet i vogël në një pjesë malore të Kentuckyt lindor me një popullsi prej vetëm 166 banorësh, shkruan BBC.

Oficerët që vdiqën në të shtënat vonë të enjten janë emëruar si kapiteni Ralph Frasure, zëvendësi William Petry dhe kujdestari i qenve Jacob Chaffins.

K9 Drago, një nga qentë që zotëronte zoti Chaffins, gjithashtu ngordhi.

Kapiteni Frasure kishte qenë në Departamentin e Policisë në Prestonsburg, Kentucky, për 39 vjet.

Policët u përplasën me një breshëri armësh nga një pushkë kur shkuan në shtëpinë në Main Street pak para orës 19:00 me kohën lokale.

Të shtënat vazhduan për gati tre orë përpara se i dyshuari Lance Storz të merrej në paraburgim, pasi ishte dorëzuar pas negociatave që përfshinin anëtarët e familjes së tij.

Ai është akuzuar për dy akuza për vrasjen e një oficeri policie, pesë akuza për tentativë vrasje të një oficeri policie, një akuzë për tentativë vrasje dhe një akuzë për sulm të shkallës së parë ndaj një kafshe shërbimi.