Botë

Rrëzohet një aeroplan mallrash ushtarak rus, vdesin 5 anëtarë të ekuipazhit

 

Një aeroplan mallrash ushtarak rus u rrëzua të shtunën në një fluturim stërvitor pasi u mbush me karburant rreth 200 km në juglindje të Moskës, duke lënë të vdekur pesë anëtarë të ekuipazhit dhe disa të tjerë të lënduar, thanë zyrtarët, shkruan ABC News.

Aeroplani i ngarkesave Il-76 u rrëzua në rajonin e Ryazanit pasi pësoi një problem me motorin që detyroi ekuipazhin prej 10 vetash të rrëzohej në tokë. Aeroplani, i cili nuk mbante ngarkesë, po fluturonte nga Belgorod në Orenburg, njoftoi agjencia ruse e lajmeve Tass.