Botë

Rusia fajëson Ukrainën për krizën e grurit

 

Kriza e eksportit të grurit të Ukrainës do të ishte zgjidhur tashmë nëse Kievi dhe aleatët e tij perëndimorë do të kishin çminuar portet e Detit të Zi, ka thënë ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov në një konferencë shtypi pas bisedimeve me ministrin e Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian të enjten.

“Përpjekjet e Turqisë dhe Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së do të kishin qenë të suksesshme shumë kohë më parë nëse Ukraina dhe zotërit e saj perëndimorë do të kishin zgjidhur çështjen e çminimit në Detin e Zi”, deklaroi Lavrov.