Botë

Irani urdhëron SHBA-në të paguajë 4 miliardë dollarë për vrasjen e shkencëtarëve

Irani urdhëron SHBA-në të paguajë 4 miliardë dollarë për vrasjen e shkencëtarëve
Foto: AP
 

Një gjykatë në Iran të enjten urdhëroi qeverinë e Shteteve të Bashkuara të paguajë mbi 4 miliardë dollarë për familjet e shkencëtarëve bërthamorë iranianë të cilët janë vrarë në sulme të targetuara në vitet e fundit, raportoi AP.

Vendimi tregon përshkallëzimin e tensioneve midis Iranit dhe Perëndimit lidhur me avancimin e shpejtë të programit bërthamor të Teheranit.