Botë

NATO-ja paralajmëron takim në Bruksel mes Turqisë dhe Suedisë e Finlandës

Foto: AP
 

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se do të thërrasë takim në Bruksel në ditët në vijim me zyrtarë të lartë nga Suedia, Finlanda dhe Turqia, për të diskutuar kundërshtimin e Ankarasë zyrtare ndaj anëtarësimit të dy vendeve nordike në aleancë.

“Jam në kontakt të ngushtë me presidentin Erdogan dhe me liderët e Finlandës dhe Suedisë”, ka thënë Stoltenberg në një konferencë shtypi në Washington me Sekretarin amerikan të shtetit, Antony Blinken, të mërkurën.