Botë

Turqia u kërkon Finlandës e Suedisë ndryshim ligjesh nëse e duan mbështetjen për NATO

Foto: AP
 

Finlanda dhe Suedia duhet t’i ndryshojnë ligjet e tyre nëse është e nevojshme, për të përmbushur kërkesat e Turqisë dhe për të fituar mbështetjen e saj për t’iu bashkuar NATO-s, ka deklaruar të martën ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, duke dyfishuar kërcënimin për të vënë veton ndaj një zgjerimi historik të aleancës.

Në një lëvizje që tronditi aleatët e saj, Turqia më 13 maj kundërshtoi anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO me arsyetimin se ato strehojnë njerëz të lidhur me grupet që ajo i konsideron terroriste, duke përfshirë Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe për shkak se ata ndaluan eksportet e armëve në Turqi në vitin 2019.