Botë

Putini paralajmëron Francën dhe Gjermaninë për armatosjen e Ukrainës

 

Presidenti rus Vladimir Putin foli me presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz mëngjesin e së shtunës. Putini u tha dy liderëve se furnizimi me armë për Ukrainën ishte "i rrezikshëm", duke paralajmëruar "për rreziqet e destabilizimit të mëtejshëm të situatës dhe përkeqësimit të krizës humanitare", ka njoftuar Kremlini.

Putin shtoi gjithashtu se ishte gati të kërkonte mënyra për të transportuar grurin e bllokuar në portet e Ukrainës gjatë fushatës ushtarake të Moskës.