Botë

Scholz: Bota është në një pikë kthese, Gjermania po pajis ushtrinë për t’u mbrojtur

Scholz: Bota është në një pikë kthese, Gjermania po pajisë ushtrinë për t’u mbrojtur
 

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka paralajmëruar se Evropa dhe komuniteti ndërkombëtar janë në një pikë kritike, dhe shtoi se bota ka ndryshuar që prej kur nisi lufta në Ukrainë, shkroi CNN të enjten.

Ai u adresua gjatë Forumit Ekonomik Botëror në Davos ku tha se jo vetëm Ukraina që është në rrezik, por edhe “sistemi i bashkëpunimit ndërkombëtar që u krijua pas dy luftërave botërore”.