Botë

Bideni bën thirrje që amerikanët të dalin kundër armëve

 

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka shtyrë përpara ligjet për kontroll më të madh të armëve, pas sulmit të së martës në një shkollë fillore në Tekas, në të cilën sulmuesi qëlloi për vdekje 19 fëmijë dhe një mësuese.

“Ne si komb duhet të pyesim se kur për hir të Zotit do të ngrihemi kundër armëve. Kur për hir të Zotit do të bëjmë atë që të gjithë e dimë se duhet ta bëjmë?”, ka pyetur Bideni në fjalimin emocionues pas masakrës në shkollën fillore.