Botë

Ukraina dhe Polonia me kontroll të përbashkët doganor, Zelensky e quan revolucion

Foto: AP
 

Ukraina dhe Polonia janë pajtuar të dielën për të vendosur një kontroll të përbashkët doganor kufitar, si dhe për të punuar me një kompani të përbashkët hekurudhore për të lehtësuar lëvizjen e njerëzve dhe për të rritur potencialin eksportues të Ukrainës, njoftoi të hënën Reuters.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe homologu polak, Andrzej Duda ranë dakord për rritjen e bashkëpunimit midis vendeve gjatë një takimi të realizuar në Kiev më 22 maj.