Botë

Tetë të vdekur në Iran si pasojë e konsumimit të alkoolit me metanol, të prodhuar në shtëpi

Foto: AA
 

Tetë persona në qytetin iranian Bandar Abbas, kanë vdekur pasi kanë konsumuar alkool të prodhuar në shtëpi, raportoi BBC-ja të martën.

Edhe 51 persona të tjerë po trajtohen në spital për helmim me alkool, ka thënë në një konferencë për media, zyrtarja lokale e shëndetit, Fatemeh Norwruzian. 17 prej tyre janë në gjendje të rënduar dhe nën kujdes intensiv, derisa 30 i janë nënshtruar dializës, ka shtuar ajo.