Botë

Irani kërkon nga SHBA-ja të heq disa sanksione përpara marrëveshjes bërthamore

Foto ilustrim
 

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, duhet të heqë disa sanksione ndaj Iranit për të treguar se e ka qëllim ringjalljen e marrëveshjes ndërkombëtare bërthamore me Teheranin, ka thënë të dielën Ministri i Jashtëm i Iranit, Hossein Amirabdollahian.

“Nëse Bideni ka synime të heqë sanksionet dhe të kthehet në marrëveshjen bërthamore, ai duhet të nxjerrë një urdhër ekzekutiv për të treguar vullnetin e tij të mirë në vend që të aplikojë sanksione ndaj personave fizikë dhe juridikë në Iran”, ka thënë kryediplomati iranian, raportoi Reuters.