Botë

Shpërthimi në anijen nigeriane të naftës ngjall frikën për rrjedhje të mëdha

 

Një anije me një kapacitet magazinimi prej dy milionë fuçi nafte ka shpërthyer në brigjet e shtetit Delta të Nigerisë jugore, duke rritur frikën për një fatkeqësi mjedisore dhe shqetësime për fatin e ekuipazhit të saj.

Shebah Exploration & Production Company Ltd bëri të ditur të enjten se flakët kishin përfshirë Trinity Spirit pas shpërthimit një ditë më parë. Anija lundruese e prodhimit, magazinimit dhe shkarkimit mund të përpunojë deri në 22,000 fuçi naftë në ditë, sipas faqes së internetit të operatorit.