Botë

70 të vdekur nga sulmi ajror në Jemen, bie interneti

 

Të paktën 70 njerëz u vranë dhe më shumë se 130 u plagosën kur një sulm ajror goditi një qendër paraburgimi në Jemen të premten, thanë Mjekët pa Kufij (MSF), ndërsa koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite vazhdoi të shtonte ofensivën e tij vdekjeprurëse ndaj rebelëve në luftë.

Një tjetër sulm ajror herët të premten goditi një ndërtesë telekomunikacioni në qytetin port strategjik të Hodeidah, duke shkaktuar një ndërprerje të internetit mbarëkombëtare, sipas NetBlocks, një organizatë që gjurmon ndërprerjet e rrjetit. Të paktën tre fëmijë u vranë në atë sulm, tha Save the Children.