Botë

Blinken kërkon nga ukrainasit të përgatiten për ditë të vështira

 

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka njoftuar këtë të mërkurë se Rusia mund të nisë një sulm të ri ndaj Ukrainës “në një njoftim shumë të shkurtër”, por Uashingtoni do të vazhdojë të punojë sa të mundet për të shmangur atë.

Në vizitën e tij të sotme në Kiev, Blinken ka thënë se ukrainasit duhet të përgatiten për ditë të vështira. Ai ka shtuar se SHBA-ja do të vazhdojë të ofrojë ndihmën mbrojtëse për Ukrainën dhe të shqyrtojë premtimin për sanksione të rënda kundër Rusisë në rast të një pushtimi të ri.