Botë

Kompania e Trumpit akuzohet se mashtroi bankat dhe autoritetet tatimore

 

Zyra e prokurorit të përgjithshëm të New Yorkut të martën i ka thënë gjykatës se hetuesit kanë zbuluar dëshmi se kompania e ish-presidentit të SHBA-së, Donald Trump, përdori vlerësime mashtruese të aseteve të tij për të marrë hua dhe të ketë benefite tatimore, raporton agjencia AP.

Ende nuk është vendosur nëse do të bëhet padi civile në lidhje me pretendimet, por hetuesit duhet të marrin në pyetje edhe Trumpin dhe dy fëmijët e tij më të mëdhenj si pjesë e hetimit.