Botë

Ministri i Brendshëm austriak mbështetet nga partia për të qenë kancelari i ri

Foto: AP
 

Ministri i Brendshëm austriak, Karl Nehammer, njoftoi të premten se ai do të jetë udhëheqësi në detyrë i Partisë Popullore dhe do të kërkojë të bëhet kancelari i ardhshëm i Austrisë.

Kancelari aktual, Alexander Schallenberg, tha të enjten se ai do të tërhiqej për t'i hapur rrugë dikujt që do të merrte përsipër si kreun e qeverisë edhe udhëheqësin e Partisë Popullore Austriake, e cila fitoi më së shumti vota në zgjedhjet e vitit 2019 në vend.