Botë

Politikani francez i së djathtës ekstreme favorit për të qenë në balotazh me Macronin

 

Një sondazh i ri e ka vënë analistin televiziv të ekstremit të djathtë Eric Zemmour përpara Marine Le Pen për të arritur në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale franceze në prill të vitit të ardhshëm.

Zemmour, një drejtues i një emisioni polemist, pritet të përballet me presidentin aktual Emmanuel Macron në një balotazh për presidencën franceze. Ai nuk e ka shpallur zyrtarisht kandidaturën e tij, por e ka përshkruar veten si një "kandidat në debat" dhe pritet të njoftojë kandidaturën më vonë gjatë këtij viti.