Botë

COVID-19 ua ka marrë jetën 180 mijë punonjësve shëndetësorë në mbarë botën

Foto: AP
 

Virusi COVID-19 ka prekur një numër të madh të stafit shëndetësor në mbarë botën dhe mund të ketë vrarë mes 80,000 dhe 180,000 të tillë, ka bërë të ditur Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka thënë se punonjësit shëndetësore duhet të jenë prioritet në procesin e vaksinimit, ndërkohë që ka kritikuar shpërndarjen jo të drejtë të dozave të vaksinave.