Botë

Kina mohon se ka testuar raketë hipersonike

Foto: Ilustrim
 

Kina i mohoi raportet se në fillim të këtij viti ka testuar një raketë hipersonike duke thënë se gjithçka kishte të bënte me një kontroll rutinë të një anije hapësinore.

Ishte gazeta Financial Times që raportoi për këtë test duke thënë se Shtetet e Bashkuara ishin zënë në befasi nga ky veprim i Kinës. Raketat hipersonike janë shumë më të shpejta dhe më të shkathëta se ato normale, që do të thotë se janë më të vështira për t’u kapur.