Botë

Temperaturat -20 gradë, pesë alpinistë vdesin në malin më të lartë në Evropë

 

Pesë alpinistë kanë vdekur këtë të premte, pasi janë zënë nga një stuhi bore në malin më të lartë të Evropës, në Elbrus të Rusisë, afër kufirit me Gjeorgjinë.

Ministria Rajonale e Emergjencave e Rusisë në një deklaratë për mediat ka bërë me dije lajmin për vdekjen e pesë alpinistëve dhe konfirmoi se 14 anëtarë të tjerë të grupit janë shpëtuar në kohën kur po mbretëronte mot me erë të fuqishme, dukshmëri të vogël dhe temperaturë -20 gradë Celsius.