Botë

Franca “shtyn” bisedimet me Britaninë sherri i Aukusit

 

Franca është tërhequr nga bisedimet e mbrojtjes me Mbretërinë e Bashkuar, në veprimin që shihet si shenja e fundit e përshkallëzimit të përplasjes diplomatike shkaku i marrëveshjes së re të sigurisë ndërmjet SHBA-së, Britanisë dhe Australisë.

Ministrja e Mbrojtjes, Florence Parly, kishte takim të planifikuar gjatë javës në Londër me homologun Ben Wallace, e ku edhe do të mbante një fjalim në një aktivitet të Këshillit Franko-Britanik.