Botë

Australia mbron vendimin e saj për paktin e sigurisë me SHBA-në e Britaninë

Foto: AP
 

Australia ka mbrojtur vendimin e saj për të përfunduar kontratën miliarda dollarëshe për blerjen e nëndetëseve nga Franca, në favor të një pakti të ri sigurie për të njëjtin qëllim, me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britaninë e Madhe.

Kryeministri britanik, Scott Morrisaon ka hedhur poshtë akuzat se Australia ka gënjyer, duke thënë se Franca duhet të ishte e vetëdijshme se ishte e përgatitur për të prishur marrëveshjen.