Botë

Largohet ambasadori francez nga Australia, e quan gabim të madh Aukusin

Foto: AP
 

Ambasadori i Francës në Australi, Jean-Pierre Thebault, e ka përshkruar si një “gabim të madh” anulimin në mënyrë të befasishme nga ana e Australisë, të kontratës për nëndetëse që kishte me Francën, për të lidhur një tjetër me SHBA-në.

Të mërkurën SHBA-ja, Britania e Madhe dhe Australia kanë bërë të ditur se kanë krijuar paktin e sigurisë, e cila i mundëson Australisë që të përfitojë nga teknologjia e dy superfuqive për ndërtimin e nëndetëseve me energji nukleare.