Botë

Kina dënon paktin e sigurisë mes SHBA-së, Britanisë e Australisë

Foto: AP
 

Kina ka dënuar paktin historik të sigurisë të arritur një ditë më parë mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si “ekstremisht të papërgjegjshme” dhe “mendjengushtë”.

Pakti i arritur të mërkurën do të bëjë që SHBA-ja dhe Britania e Madhe ta pajisin Australinë me teknologjinë e ndërtimit të nëndetëseve nukleare, për herë të parë në histori.