Botë

Armenia propozon që ushtria ruse ta monitorojë kufirin me Azerbajxhanin

Foto: AP
 

Kryeministri i Armenisë, Nikol Pashinyan, ka propozuar të enjten që forcat ruse të pozicionohen përreth kufirit me Azerbajxhanin, një ditë pas tensionimit të ri të situatës mes Jerevanit dhe Bakusë.

Armenia dhe Azerbajxhani kanë akuzuar njëra-tjetrën për shkeljen e armëpushimit të përkrahur nga Rusia, propozim ky të cilin e përkrahën dy shtetet pas konfliktit ushtarake në kufirin e tyre të përbashkët.