Botë

Turqia kërkon 15 vjet burgim për pronarin e aplikacionit të lidhur me puçin

Foto: AP
 

Autoritetet turke kanë kërkuar dënim deri në 15 vjet burgim për pronarin e “ByLock”, aplikacion ky i mesazheve të koduara, që Ankaraja pretendon se ishte përdorur nga grupi i fajësuar për tentim puçin ushtarak të 2016-s.

Shtetasi amerikan me prejardhje turke, David Keynes, akuzohet nga autoritetet se qëndron prapa aplikacionit të mesazheve të koduara. Ai u është dorëzuar autoriteteve në Stamboll muajin e shkuar dhe është vënë në mbajtje që atëherë.