Botë

Vërshime në Indi, të paktën 136 të vdekur

Foto: Associated Press/AP
 

Të paktën 136 persona kanë vdekur në Maharashtra të Indisë, pas vërshimeve të mëdha që prekën këtë zonë ditëve të fundit. Shirat e rrëmbyeshëm shkaktuan rrëshqitje të tokës dhe përmbytje të zonave të ulëta, duke përfshirë qindra fshatra.

Siç raporton CNN, të paktën 38 njerëz u vranë në Taliye, vend në juglindje të Mumbait, kur një rrëshqitje toke rrafshoi pjesën më të madhe të fshatit. Autoritetet qeveritare njoftuan se dhjetëra njerëz janë të frikësuar nga bllokimi i shkaktuar nga rrëshqitja e dheut. Që nga mëngjesi i së shtunës, mbi 90.000 njerëz janë evakuuar, derisa reshjet e shiut po vijojnë ta vështirësojnë gjendjen.