Botë

Izraeli i kundërpërgjigjet balonave zjarrvënëse në Gaza me sulme të reja ajrore

 

Izraeli ka nisur sulme ajrore në Rripin e Gazës për të dytën herë që kur një armëpushim i lëkundur përfundoi luftën 11-ditore të muajit të kaluar.

Sulmet vonë të enjten erdhën pasi militantët palestinezë lëshuan balonat zjarrvënëse në Izrael për të tretën ditë radhazi. Balonat e mbushura me helium janë pajisje të lira që synojnë të djegin tokat bujqësore dhe shkurret përreth enklavës së Gazës.