Botë

Erdogani sfidon Bidenin për raketat ruse

Foto: AP
 

Lideri turk ka thënë për mediat vendore se në takimin e fillimjavës ai e kishte informuar homologun amerikan se Ankaraja nuk kishte ndryshuar qëndrim lidhur me sistemin rus, ani pse për këtë arsye Washingtoni i kishte vendosur sanksione Ankarasë. Ndërkaq, në një adresim për gazetarët në Washington, këshilltari për Siguri të Brendshme, Jake Sullivan, ka theksuar se lidhur me çështjen nuk është gjetur kurrfarë zgjidhjeje gjatë bisedimeve Biden-Erdogan

Presidenti amerikan, Joe Biden, dhe homologu i tij turk, Recep Tayyip Erdogan, nuk kanë qenë në gjendje që të arrijnë ndonjë zgjidhje gjatë takimit të tyre të fillimjavës rreth përplasjes së kahershme mes dy aleatëve të NATO-s shkaku i blerjes së sistemeve ruse të mbrojtjes raketore nga ana e Ankarasë, ka thënë të enjten këshilltari për Siguri të Brendshme, Jake Sullivan.

Gjatë një adresimi para gazetarëve, Sullivan ka theksuar se ka ekzistuar përkushtim për vazhdimin e dialogut rreth çështjes.