Botë

Vaksina kineze Sinovac kthen qytetin brazilian në normalitet

Foto: AP
 

Vetëm një pacient me COVID-19 është në gjendje kritike në klinikën “DR. Geraldo Cesar Reis” në Serrana, një qytet me afro 46 mijë banorë në Sao Paulo të Brazilit. Një grua 63-vjeçare kishte refuzuar vaksinën që u ofrua për çdo të moshuar në Serrana si pjesë e testimeve, raporton agjencia AP.

Mjekët thonë se gruaja po priste vaksinën e Pfizerit, që është raritet në Brazil. Por, ajo është përjashtim këtu. Shumica e të rriturve kanë pranuar kur u është ofruar vaksina antiCOVID e prodhuar nga kompania farmaceutike kineze Sinovac, dhe eksperimenti e ka kthyer komunitetin gati në normalitet në një shtet ku shumë qytetarë po vuajnë nga pandemia.