Botë

OKB: Sulmet izraelite mund të klasifikohen si krime lufte

 

Komisionarja e lartë për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara ka thënë të enjten se sulmet ajrore të Izraelit mbi Gazë, mund të cilësohen si krime lufte teksa ka specifikuar se edhe grupi militant Hamas ka shkelur të ligjin ndërkombëtar humanitar kur nisi sulmet me raketa ndaj Izraelit.

Zyra për të drejtat e njeriut e Kombeve të Bashkuara ka verifikuar vdekjen e 270 palestinezëve në Gazë, Bregun Perëndimor dhe në Jerusalemin Lindor.