Botë

Netanyahu përplaset me aleatin Biden, zotohet për furi sulmesh në Gaza

Foto: AP

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, është zotuar të mërkurën për ta vazhduar furishëm ofensivën e vet ushtarake në Rripin e Gazës, duke iu kundërvënë thirrjeve nga presidenti amerikan, Joe Biden, për ndaljen e dhunës që ka lënë me qindra të vdekur.

 

Presidenti amerikan, Joe Biden, i ka kërkuar Izraelit – për të parën herë që nga fillimi i luftimeve dhjetë ditë më parë – që “qysh sot ta qetësojë theksueshëm situatën drejt shtegut të një armëpushimi”. Por, vetëm pak minuta më vonë, kryeministri izrealit ka theksuar se do ta vazhdojë operacionin deri në rikthimin “e qetësisë dhe sigurisë” për qytetarët e Izraelit, megjithëse theksoi se “e çmon lart Bidenin”

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, është zotuar të mërkurën për ta vazhduar furishëm ofensivën e vet ushtarake në Rripin e Gazës, duke iu kundërvënë thirrjeve nga presidenti amerikan, Joe Biden, për ndaljen e dhunës që ka lënë me qindra të vdekur.

Komentet e ashpra të Netanyahut shënojnë përplasjen e parë publike midis dy aleatëve të afërt që nga fillimi i luftimeve javën e shkuar dhe mund t’i ndërlikojnë përpjekjet ndërkombëtare për arritjen e një armëpushimi për krizën më të rëndë ndër vite.