Botë

Navalny në paraqitjen e parë publike pas arrestimit kritikon Putinin

 

Lideri opozitar i Kremlinit, Alexei Navalny, është paraqitur në gjykatë nga burgu, me kokë të qethur dhe me pamje jo të mirë të fytyrës dhe akuzoi presidentin rus Vladimir Putin për përpjekjen për të qeverisur Rusinë "përgjithmonë" dhe duke u kujdesur vetëm për "kapjen në pushtet", njofton BBC. 

Ishte paraqitja e parë publike e politikanit të opozitës që nga arrestimi i tij me burg prej 2.5 vjetësh, që shihet si ndëshkim për kritikën e tij të ashpër ndaj Kremlinit.