3 perditesime
21:33

Hetime për terrorizëm rreth vrasjes së polices franceze në Rambouillet

Prokurori antiterrorizëm, Jean-Francois Ricard, ka thënë para gazetarëve se zyra e tij ka marrë përsipër hetimet për shkak se sulmuesi e kishte vëzhguar stacionin policor më herët. Prokurori ka bërë të ditur gjithashtu se hetimet për terrorizëm janë iniciuar për shkak të deklarimeve që sulmuesi ka bërë gjatë sulmit, kur ka bërtitur “Allahu Akbar”, dhe ngase ka marrë në shënjestër një zyrtare policie

Rambouillet-Francë, 23 prill (AP) – Prokurorët francezë kanë nisur hetimet për terrorizëm lidhur me therjen fatale me thikë të një zyrtareje policie të premten, brenda një stacioni policor afër pallatit historik të Rambouilletit në periferi të Parisit.

Policia ka qëlluar për vdekje sulmuesin në vendin e ngjarjes, kanë njoftuar autoritetet.

Prokurori antiterrorizëm, Jean-Francois Ricard, ka thënë para gazetarëve se zyra e tij ka marrë përsipër hetimet për shkak se sulmuesi e kishte vëzhguar stacionin policor më herët. Prokurori ka bërë të ditur gjithashtu se hetimet për terrorizëm janë iniciuar për shkak të deklarimeve që sulmuesi ka bërë gjatë sulmit, kur ka bërtitur “Allahu Akbar”, dhe ngase ai ka marrë në shënjestër një zyrtare policie. Ricard nuk ka ofruar, megjithatë, hollësi rreth identitetit apo motivit të sulmuesit. Mediat franceze e kanë identifikuar atë si një banor 37-vjeçar të Francës, pa ndonjë të kaluar kriminale apo ndërlidhje të ditur me radikalizmin islamik.

Një zyrtar i gjyqësorit francez ka thënë se i dyshuari ishte lindur në Tunizi dhe se dëshmitarët e rastit e kishin dëgjuar tek bërtiste “Allahu Akbar” gjatë sulmit. Zyrtari nuk ka pranuar të identifikohet për media ngase nuk ishte i autorizuar të fliste rreth hetimeve.

Kryeministri francez, Jean Castex, ka mbërritur menjëherë në vendin e ngjarjes bashkë me zyrtarë të tjerë dhe ka përsëritur zotimin e qeverisë “për ta luftuar terrorizmin, në çdo formë të tij”.

Ekstremistët islamikë dhe të tjerët kanë ndërmarrë sulme të shpeshta në Francë gjatë viteve të fundit, duke i vënë në shënjestër, në disa raste, edhe forcat e policisë.

Zyrtarja e vrarë të premten ishte nëpunëse 49-vjeçare e administratës, e cila ka punuar për shërbimin kombëtar policor. Gruaja ishte larguar për pak kohë nga zyra drejt zonës së parkimit afër stacionit dhe ishte sulmuar në hyrje të zyrës, gjatë kthimit, ka thënë kryetarja e rajonit të Parisit, Valerie Pecresse.

“Policët janë simbolet e Republikës. Ata janë Franca”, ka thënë Pecresse, duke folur nga vendi i ngjarjes. “Cak ishte fytyra e Francës”, ka shtuara ajo.

Sulmi ka ndodhur në jugperëndim të Parisit, në hyrje të stacionit policor në një zonë të qetë banimi në qytetin e Rambouilletit, ish-prona mbretërore e së cilës është përdorur shpeshherë për negociata ndërkombëtare paqësore, përfshirë ato ndërmjet Kosovës dhe Serbisë gjatë vitit 1999.

Kryeministri ka bërë të ditur se rajoni përreth, Yvelines, ka qenë skenë e dy sulmeve brutale të ekstremistëve islamikë ndaj shërbyesve publikë. Vitin e shkuar, një mësuesi i ishte prerë koka nga një ekstremist çeçen, shkaku se ai ua kishte treguar nxënësve të tij karikaturat e Profetit Muhamed, ndërsa më 2016 një çift policësh ishin therur me thikë në shtëpinë e tyre nga një francez që i kishte premtuar besnikëri grupit të Shtetit Islamik.

Sulmi i së premtes ka ndodhur në kohën kur qeveria e presidentit Emmanuel Macron i ka ashpërsuar politikat e sigurisë sherri i shqetësimeve për shtim të rasteve të krimit dhe ankesave nga policët se po ballafaqohen me rrezik të rritur. Shtrëngimi i politikave është pjesë e përgatitjeve për zgjedhjet rajonale të qershorit, për të cilat siguria përbën një temë madhore, dhe në prag të zgjedhjeve presidenciale vitin e ardhshëm.

18:33

Macron pas vrasjes së polices: Në luftën kundër terrorizmit islamik, ne nuk do të dorëzohemi

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka reaguar pas vrasjes së oficeres së policisë, sot në Rambouillet të Francës.

Gruaja franceze 48-vjeçare u vra pas therjes me thikë në fyt dy herë, raportojnë mediat franceze.

Macron ka shkruar në Twitter se Franca nuk do të dorëzohen në luftën kundër terrorizmit islamik.

“Ajo ishte një oficere policie. Stephanie ishte vrarë në stacionin e saj të policisë. Shteti është në anën e familjes, kolegëve dhe policisë. Në luftën kundër terrorizmit islamik, ne nuk do të dorëzohemi”, ka shkruar Macron.

Sulmuesi ishte një tunizian me shtetësi franceze ndërkohë që hetuesia ka bërë të ditur se gjatë sulmit, ai ka bërtitur “Allahu Akbar”.

17:36

Prokurorët francezë e hetojnë vrasjen e oficeres si sulm terrorist

Prokurorët francezë kanë hapur hetim për sulm terrorist në vrasjen me thikë të oficeres 49-vjeçare në stacionin policor në Rambouillet, në jug-perëndim të Parisit vetëm pak orë më përpara, njofton AP.

Sulmuesi 36-vjeçar, i cili thuhet se erdhi në Francë nga Tunizia disa vjet më parë, u qëllua dhe më vonë vdiq në spital.

Goditja me thikë ndodhi në sallën e hyrjes të stacionit policor të premten pasdite dhe ende nuk është dhënë ndonjë motiv për sulmin.

Prokuroria kombëtare e anti-terrorizmit ka thënë se kishte marrë përsipër çështjen dhe kishte hapur një hetim për vrasjen e një personi me autoritet publik në lidhje me një grup terrorist. Zyrtarët në zyrën e prokurorit nuk japin detaje të mëtejshme.

17:07

Oficerja franceze vdes pas një sulmi me thikë në stacionin policor në Rambouillet

Një oficere franceze është goditur për vdekje në një sulm me thikë në një stacion policie në Rambouillet, në jug-perëndim të Parisit, njofton BBC.

Sulmuesi 36-vjeçar, i cili thuhet se erdhi në Francë nga Tunizia disa vjet më parë, u qëllua dhe më vonë vdiq në spital.

Goditja me thikë ndodhi në sallën e hyrjes të stacionit policor të premten pasdite dhe ende nuk është dhënë ndonjë motiv për sulmin.

Oficerja femër e paarmatosur 49-vjeçare u godit me thikë në qafë.

Ajo u kthye nga pauza dhe sulmuesi hyri në stacion duke iu hedhur në qafë, para se policët e tjerë të pranishëm ta qëllonin për vdekje.

Kryeministri Jean Castex dhe ministri i Brendshëm Gérald Darmanin po shkonin drejt vendit të ngjarjes.

Policia i bëri thirrje publikut të mos shpërndajë thashetheme. Zyrtarët thanë se sulmi me thikë nuk po hetohej në këtë fazë nga prokurori anti-terror.