Botë

Arrestohen aleatët kryesorë të Navalnyt, para protestës kundër Putinit

 

Dy prej aleatëve kryesorë të opozitarit Alexei Navalny janë arrestuar të mërkurën, ende pa filluar protesta e planifikuar në përkrahje të kritikut të burgosur të Kremlinit.

Lyubov Sobol, një nga fytyrat më të famshme të kanalit të Navalnyt në YouTube, dhe Kira Yarmysh, zëdhënësja e tij, janë arrestuar në banesat e tyre në Moskë. Navalny, kritiku më i zëshëm i presidentit rus, Vladimir Putin, është sëmurë rëndë në burg, pas tri javësh grevë urie.