Botë

Tensionet në Ukrainë testojnë miqësinë komplekse Putin-Erdogan

Tensionet në Ukrainë testojnë miqësinë komplekse Putin-Erdogan
Foto: AP

Për shumëkënd fotografitë e presidentit rus, Vladimir Putin, dhe homologut të tij turk, Recep Tayyip Erdogan, tek shijojnë bashkë akullore në një ditë vere, ka portretizuar marrëdhënien e ngushtë midis dy liderëve autoritarë, që e gëzojnë reputacionin e të qenët mes “të urryerve” të Perëndimit.

 

Miqësia komplekse midis dyshesh ka mbijetuar sfida të shumta, nisur prej rastit të rrëzimit të një aeroplani luftarak rus nga Turqia afër kufirit sirian e deri te ngatërresat rreth Libisë e Nagorno-Karabhakut. Por “Ukraina është një rrëfim krejtësisht ndryshe”, ka thënë Gonul Tol, drejtoreshë e programit për Turqi të Institutit të Washingtonit për Lindje të Mesme

Për shumëkënd fotografitë e presidentit rus, Vladimir Putin, dhe homologut të tij turk, Recep Tayyip Erdogan, tek shijojnë bashkë akullore në një ditë vere, ka portretizuar marrëdhënien e ngushtë midis dy liderëve autoritarë, që e gëzojnë reputacionin e të qenët mes “të urryerve” të Perëndimit.

Pamja e hareshme ishte kapur gjatë një demonstrimi të forcës ajrore në Moskë gjatë gushtit të 2019-s, një muaj pasi që Turqia anëtare në NATO i kishte pranuar raketat ruse S-400, duke e nxitur përjashtimin e saj nga programi trajnues për pilotët e aeroplanëve amerikanë dhe zbatimin e sanksioneve të kufizuara nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.