Botë

Vdiq ish-zëvendëspresidenti amerikan Walter Mondale

Vdiq ish-zëvendëspresidenti amerikan Walter Mondale
Foto: AP
 

Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Walter Mondale, ka vdekur të hënën në Minneapolis në moshën 93-vjeçare, ka njoftuar familja e tij.

Mondale ishte krahu i djathtë i Jimmy Carterit në fitoren presidenciale të 1976-s dhe në humbjen e tij katër vjet më pas.