Botë

Ish-presidenti i Perusë ndalohet të mbajë poste për 10 vjet pasi mori vaksinën pa radhë

Ish-presidenti i Perusë ndalohet të mbajë poste për 10 vjet pasi mori vaksinën pa radhë
FOTO: AP
 

Ish-presidenti peruan Martín Vizcarra është ndaluar të mbajë funksione publike për 10 vjet në një votim unanim nga kongresi i vendit pasi ai dyshohet se mori pa radhë vaksinën anti-COVID, përcjellin mediat e huaja.

Vizcarra u shpall fajtor për ndikim të paligjshëm, bashkëpunim dhe deklarime të rreme në lidhje me skandalin e vaksinave VIP të Perusë, që pa shumë ministra dhe zyrtarë publikë të merrnin vaksinat Sinopharm para se ato të ishin në dispozicion për qytetarët në vend.