Botë

Irani fajëson Izraelin për sulmin në vendin bërthamor Natanz

Irani fajëson Izraelin për sulmin në vendin bërthamor Natanz
FOTO: AP
 

Irani fajësoi Izraelin të hënën për një sulm në objektin nëntokësor Natanz që dëmtoi centrifugat e tij - sabotim që rrezikon bisedimet e vazhdueshme mbi marrëveshjen bërthamore të Teheranit dhe sjell në dritë një luftë hije midis dy vendeve, njofton AP.

Izraeli nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin, por mediat izraelite raportuan gjerësisht se vendi kishte orkestruar një sulm kibernetik shkatërrues që shkaktoi një ndërprerje energjetike në ndërtesën bërthamore. Zyrtarët izraelitë rrallë pranojnë operacionet e kryera nga njësitë e fshehta ushtarake të vendit ose agjencia e saj e inteligjencës Mossad.