Botë

Izraeli përgatitet për zgjedhjet e katërta parlamentare brenda dy vjetësh

Izraeli përgatitet për zgjedhjet e katërta parlamentare brenda dy vjetësh
 

Izraeli do të mbajë zgjedhjet e katërta parlamentare brenda dy vjetësh këtë javë si rezultat i qorrsokakut politik dhe mospajtimeve të mëdha pas akuzave se kryeministri Benjamin Netanjahu nuk është i kualifikuar detyrën zyrtare, derisa përballet me akuzat për korrupsion.

Anketimet e fundit kanë treguar se në zgjedhjet e së martës pritet të ketë garë të ngushtë ndërmjet dy blloqeve të mëdha: ata që mbështesin Netanjahun për kryeministër dhe ata që kundërshtojnë rizgjedhjen e tij.