Botë

Tre persona në Norvegji me simptoma të pazakonta pas marrjes së vaksinës AstraZeneca

 

Tre punëtorë shëndetësore norvegjezë të cilët kanë marrë vaksinën e AstraZenecas po trajtohen në spital për shkak të gjakderdhjes, mpiksjes së gjakut dhe nivelit të ulët të trombocideve në gjak, kanë bërë të ditur autoritetet shëndetësore norvegjeze.

Norvegjia kanë ndaluar të enjten shpërndarjen e vaksinës së AstraZenecas kundër COVID-19, duke ndjekur kështu shtetet që e kanë bërë të njëjtën gjë si Danimarka dhe Islanda, shkruajnë mediat e huaja.