Botë

Vaksina e “Pfizerit” efikase në neutralizimin e variantit brazilian të virusit

 

Vaksinat kundër COVID-19 e kompanive “Pfizer”/”BioNTech” kanë rezultuar e suksesshme në neutralizimin e variantit të ri të koronavirusit të përhapur shpejt në Brazil. Kështu ka treguar një studim i fundit laboratorik, i publikuar të martën.

Studimi është kryer me gjakun e marrë nga personat e vaksinuar dhe është bërë nga shkencëtarët e kompanive që e kanë prodhuar vaksinën, si dhe nga Dega e Mjekësisë në Universitetin e Teksasit.