Botë

Ekuador: Garë e ngushtë për vendin e dytë në zgjedhjet presidenciale, rinumërohen votat

 

Këshilli Kombëtar i Zgjedhjeve në Ekuador njoftoi se do të bëjë rinumërim të pjesshëm të votave të zgjedhjeve presidenciale të së dielës me kërkesën e dy kandidatëve që po luftojnë për vendin e dytë e që kanë shumë pak dallim në vota.

Mbrojtësi i mjedisit, Yaku Perez, dhe ish-bankieri i së djathtës, Guillermo Lasso, paraqitën kërkesa për rinumërim për shkak të garës shumë të ngushtë mes vete.

Kryetarja e Këshillit Kombëtar të Zgjedhjeve, Diana Atamaint, tha se do të bëhet rinumërimi i të gjitha votave në provincën Guayas dhe rinumërimi i 50 për qind të votave në 16 provinca të tjera, raportojnë mediat ndërkombëtare.

Beteja për vendin e dytë e ka mbajtur vendin në pezull për ditë me radhë dhe ka ngritur pikëpyetje në lidhje me drejtësinë e procesit zgjedhor.

Kandidati që mori më së shumti vota nuk e ka kaluar pragun prej 50 për qind që të shpallet president në rundin e parë. Vendi do të shkojë në balotazh në prill.