1 perditesime
22:38

Gjermania i zgjat masat anti-COVID deri më 7 mars

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe 16 guvernatorët e shtetit kanë vendosur të zgjasin masat kundër COVID-19 deri më 7 Mars.

Vendimi është marrë sot pas takimit të Merkel me guvernatorët përmes një video konference.

Sipas njoftimit, do të ketë disa përjashtime gjatë zgjatjes së masave duke përfshirë këtu lejimin e floktarëve që të rihapin bizneset e tyre më 1 mars por me kushtin që të aplikojnë masa të rrepta të higjienës, raportojnë mediat ndërkombëtare.

Mbyllja e dytë e Gjermanisë ka filluar në nëntor të vitit të kaluar dhe është zgjatur edhe më tutje para Krishtlindjeve për shkak të shqetësimeve se numri i madh i të prekurve me COVID-19 mund të mbingarkoj spitalet.

Gjatë ditës së sotme në Gjermani është raportuar për 8072 raste të reja dhe 813 vdekje nga koronavirusi.

Që nga shfaqja e rasteve të para, Gjermania ka pasur më shumë se 63 mijë të vdekur si pasojë e virusit.

14:29

Gjermania pritet të zgjasë masat kufizuese deri më 14 mars

Gjermania planifikon të zgjasë masat kufizuese të aplikuara për përhapjen e koronavirusit deri më 14 mars.

Një draft marrëveshje po diskutohet sot mes kancelares gjermane Angela Merkel dhe liderëve të 16 shteteve federale gjermane.

Numri i rasteve të infeksionit në Gjermani po bie, ndërsa ka shtyrë liderët rajonalë që të kërkojnë një afat për zbutje të masave kufizuese. Por, shqetësimet janë duke u rritur për ndikimin e varianteve më infektuese të koronavirusit, raporton Spiegel Online.

Bisedimet kanë nisur, ndërsa sipas dokumentit, floktarët mund të rihapen nën masa strikte më 1 mars.

Merkel ka bërë të qartë se shkollat fillore dhe çerdhet do të kenë prioritet në çdo zbutje të masave.