Botë

Trumpi drejt shkarkimit, përsëri

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Washington, 9 janar (Reuters) – Demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës planifikojnë që t’i prezantojnë nenet e reja të shkarkimit kundër presidentit republikan, Donald Trump, gjatë së hënës, duke bërë thirrje për largimin e tij nga zyra, kanë bërë të ditur të premten dy burime të afërta me zhvillimet.

 

Demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA kanë paralajmëruar paraqitjen e neneve të shkarkimit të presidentit Donald Trump, të hënën, përkitazi me trazirat që shpërthyen të mërkurën në Capitol Hill, të nxitura nga mbështetësit e tij. Nëse përpjekja rezulton e suksesshme, atëherë do të shënojë një rast të parë në histori: Asnjë president përpara Trumpit nuk iu nënshtrua shkarkimit dy herë

Washington, 9 janar (Reuters) – Demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës planifikojnë që t’i prezantojnë nenet e reja të shkarkimit kundër presidentit republikan, Donald Trump, gjatë së hënës, duke bërë thirrje për largimin e tij nga zyra, kanë bërë të ditur të premten dy burime të afërta me zhvillimet.

Burimet kanë thënë se nenet, të cilat përbëjnë akuzat zyrtare për keqbërje, janë përpiluar nga përfaqësuesit demokratë David Cicilline, Ted Lieu dhe Jamie Raskin, pas sulmit të së mërkurës në ndërtesën e Kongresit në Washington, të ndërmarrë nga mbështetësit e presidentit në detyrë.