Sulm në një burg në Kongo, arratisen 935 të burgosur

Sulm në një burg në Kongo, arratisen 935 të burgosur

12 June 2017 12:26

Të paktën tetë roje janë vrarë në një sulm të armatosur në burgun Kangbayi, në lindje të Republikës Demokratike të Kongos, kurse nga burgu janë arratisur 935 të burgosur.

Zyrtari i policisë Dany Kisung për AA tha se një grup i madh i personave të armatosur dje kanë kryer sulm ndaj burgut në Beni, të provincës Kivu Veriore.

"Sulmuesit kanë vrarë tetë roje dhe kanë mundësuar arratisjen masive të të burgosurve. Të paktën 935 të burgosur janë arratisur, kurse ushtria dhe policia janë vënë në ndjekje të sulmueseve dhe të burgosurve të arratisur", tha Kisung.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme