1 perditesime
22:52

Prapa në sondazhe, Trumpi do të hidhet në sulm në debatin e fundit presidencial

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, pritet të dalë “i lëkundur” në debatin final të së enjtes me rivalin demokrat Joe Biden para zgjedhjeve të 3 nëntorit.

Trumpit i duhet të shënojë disa pikë në takimin televiziv për të balancuar kampanjën e tij e cila është vështirësuar për shkak të menaxhimit të tij të pandemisë me koronavirus.

Sondazhet e publikut tregojnë se janë edhe pak votues të cilët ende janë të pavendosur se kë do të votojnë. Një rekord prej 47 milionë amerikanëve janë hedhur në votime para debatit në Nashville, Tennessee, çka do të thotë se dritarja e Trumpit për të ndikuar në votat e e njerëzve mund të jetë duke u mbyllur.

Kampanja e Trumpit ishte e lidhur kryesisht me ‘sulmin’ nga Bidenit për mospërmbushje të më shumë gjërave gjatë kohës së tij në shërbimin publik.

Ndërkaq, këshilltarët e Bidenit thonë se ai duhet të bëjë fushatë të disiplinuar dhe të mos ndikohet nga sulmet e Trumpit, për të ndikuar edhe tek ata pak votues të pavendosur. Ai pritet të sulmojë sërish Trumpin për mënyrën e menaxhimit të pandemisë, me numrin e rasteve në rritje teksa ka pasur ndikim për ekonominë.

Debati i parë në shtator ishte përcjellë nga të paktën 73 milionë shikues.

Sondazhet e fundit të Reutersit/Ipsos treguan se Bideni ishte para Trumpit me nëntë vota.

21:46

Trump rezulton negativ në testin për koronavirus para debatit të sotëm

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka rezultuar negativ në testin për COVID-19 të enjten, para debnatit të fundit presidencial kundër të nominuarit të Demokratëve, Joe Biden, ka njoftuar shefi i stafit të Trumpit, Mark Meadows, raporton agjencia Reuters.

Trump ishte hospitalizuar me koronavirus pak ditë pas debatit të parë me Bidenin. Pjesmëarrësit ishin testuar për virusin para debatit të 29 shtatorit. Shtëpia e Bardhë dhe Trump vazhdimisht kanë refuzuar të thonë se kur kishte dal presidenti negativ para asaj ngjarje.