Botë

Obama: Trumpi nuk mund t’i mbrojë amerikanët

Foto: Reuters
Foto: Reuters
 

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, u është rikthyer fushatave presidenciale, duke i adresuar kritika të ashpra pasardhësit të tij në Shtëpinë e Bardhë dhe duke e mbështetur fuqishëm ish-zëvendëspresidentin.

Duke folur para mbështetësve demokratë të mbledhur në Filadelfia, Obama e kritikoi Trumpin për përgjigjen e tij ndaj pandemisë, që la të vdekur mbi 220 mijë amerikanë dhe infektoi me miliona të tjerë, përfshirë vetë presidentin, transmeton KOHA.