Botë

Spanja po e shqyrton vendosjen e masave të reja kufizuese në Madrid

Spanja po e shqyrton vendosjen e masave të reja kufizuese në Madrid
Foto: Reuters

Për të parandaluar valën e dytë të koronavirusit, qeveria spanjolle është duke menduar të vë masa të reja kufizuese në Madrid. Ministri i Shëndetësisë, Salvador Illa, ka thënë se nga e premtja deri të hënën, Spanja ka regjistruar afro 38 mijë raste të reja me COVID-19, duke arritur kështu në total 974 mijë e 449 raste. Numri i vdekjeve ka arritur shifrën e 33 mijë e 992 personave.

Vendosja e orës policorë në Madrid, që njihet një nga zonat më të prekura të Evropës, dhe mundësia për vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme, është konsideruar si masë e mundshme nga ministri Illa.